PRACOWNIA LASEROWA OKULISTYKI

Pracownia Laserowa Okulistyki naszego szpitala dysponuje laserem zielonym o długości fali 532nm oraz laserem YAG o długości fali 1064nm.

Wykonujemy następujące zabiegi laserowe:

•   usunięcie zaćmy wtórnej- YAG kapsulotomia
  •   YAG-Irydotomia przeciwjaskrowa
  •   YAG-witreoliza (rozbicie mętów w ciele szklistym)
  •   laserowa epilacja nieprawidłowo rosnących  rzęs
  •   fotokoagulacja siatkówki

Świadczenia wykonujemy w ramach umowy NFZ na podstawie skierowania wydanego przez lekarza okulistę.

Pracownia Laserowa mieści się w budynku nr 23 (Poliklinika) na parterze.
Rejestracja pacjentów odbywa się telefonicznie pod numerem 68 470 78 62.
W czasie rejestracji należy podać:
- imię i nazwisko pacjenta
- wiek pacjenta
- nazwisko lekarza kierującego
- datę ostatnio wykonanej angiografii fluoresceinowej

Wskazaniami do laseroterapii są retinopatia cukrzycowa, zmiany zwyrodnieniowe siatkówki oraz otwory siatkówki zagrażające jej odwarstwieniem, zmiany zatorowo-zakrzepowe, nowotwórstwo naczyniowe, nawracająca rozległa centralna retinopatia surowicza, przecieki naczyniowe, obrzęki i inne.  Lekarz okulista po wstępnym badaniu, gdy podejrzewa ww. choroby, kieruje pacjenta na angiografię fluoresceinową. Badanie to jest bezwzględnie konieczne przy kwalifikacji pacjenta do laseroterapii, ponieważ umożliwia dokładną lokalizację w siatkówce miejsc wymagających fotokoagulacji laserowej. W przypadku lasera YAG nie jest potrzebne wcześniejsze badanie angiograficzne, wystarczy skierowanie od okulisty z odpowiednim rozpoznaniem.

Jak przebiega laseroterapia? Przed zbiegiem pacjent nie musi być na czczo, powinien zażyć wszystkie leki, które stale przyjmuje. Pacjentowi aplikuje się krople poszerzające źrenice oraz znieczulające, dzieki czemu zabieg jest bezbolesne. Następnie zakłada się na znieczulone oko specjalną soczewkę, przez którą wykonuje zabieg laserowy. Pacjent siedzi przy klasycznej lampie szczelinowej, która połączona jest z laserem.
Czas trwania zabiegu jest różny, zależy od rozległości zmiany wymagającej laseroterapii, z reguły kilka do kilkunastu minut. Niekiedy zabiegi laserowe ze względu na rozległość zmiany, wymagają fotokoagulacji w kilku sesjach.
Po paru miesiącach od laseroterapii wykonuje się ponowną angiografię fluoresceinową, aby ocenić skuteczność laseroterapii i stwierdzić ewentualne wskazania do jej uzupełnienia.