LABORATORIUM

pon-pt  7:00 - 14:00

Godziny obsługi

Gabinet pobrań:
7:15 - 14:00  (badania podstawowe)
7:15 - 14:00  (badania specjalistyczne)
Odbiór wyników:
12:00 - 14 :30  (w dniu pobrania)

KIEROWNIK

Rejestratorki medyczne:
Katarzyna Olak
Krystyna Marszałkowska-Grodź

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej w 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym to jeden z najlepiej wyposażonych i precyzyjnych laboratoriów w naszym regionie.  Wykonuje badania całodobowo dla potrzeb oddziałów szpitala, POZ, izby przyjęć, SOR oraz dla pacjentów ambulatoryjnych ze skierowaniem oraz badania odplatne przez całą dobę, zgodnie z cennikiem 105 SzWzP SP ZOZ - Cennik (105szpital.pl)

Zakład realizuje bardzo szeroki wachlarz badań w pracowniach: biochemii, hematologii, analityki ogólnej, immunochemii i serologii.
Laboratorium dysponuje nowoczesnym sprzętem, analizatorami biochemicznymi, hematologicznymi oraz do krzepnięcia krwi.
Oznacza hormony, markery nowotworowe,  przeprowadza badania do diagnostyki wirusów HCV, HBS, HIV, a także boreliozy.
Badania alergenów pokarmowych, oddechowych (trawy, drzewa itp.), diagnozuje alergie na ukąszenia (osy, pszczoły, szerszenie) u dzieci i dorosłych.
Badania markerów kości - witamina D3.
Oznaczanie grup krwi do trwałej ewidencji i wiele innych.

Realizujemy badania diagnostyczne dla kontrahentów zewnętrznych i klientów indywidualnych, również podmiotów medycznych. Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie diagnostyki laboratoryjnej m.in. dla praktyk lekarzy rodzinnych, praktyk specjalistycznych i wielu innych.

Na wizytę należy zabrać ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument tożsamości
- skierowanie na badania laboratoryjne

Jeśli badanie wykonywane będzie odpłatnie:
Najpierw należy udać się do kasy szpitala (podparter) w celu wykupienia badania, następnie z otrzymanym potwierdzeniem udać się do rejestracji laboratorium.

Praktyczne porady

Jak przygotować się do badań laboratoryjnych?
Aby badania laboratoryjne były w pełni zgodne ze stanem faktycznym naszego organizmu należy zastosować się do poniższych wskazówek.

Badanie KRWI
1. Na pobranie krwi należy stawić się na czczo – 12 godzin po przyjęciu ostatniego posiłku.
2. Nie należy spożywać jakichkolwiek płynów przed pobraniem materiału, w tym alkoholu czy kawy- kofeina wpływa na wzrost stężenia glukozy we krwi oraz innych parametrów.
3. Należy wstrzymać się od palenia papierosów przez godzinę przed pobraniem krwi.
4. Intensywny trening fizyczny- wpływa na wyniki niektórych oznaczeń laboratoryjnych- należy wstrzymać się od ćwiczeń w przeddzień pobrania krwi.
5. Należy spokojnie podejść do badania, nie należy śpieszyć się i denerwować. Stres psychiczny - jego wpływ na wyniki badań laboratoryjnych jest zwykle niedoceniony, jednak szereg czynników zmienia się pod jego wpływem.

Badanie MOCZU

1. Pojemnik na mocz powinien być jednorazowy jeśli próbka jest przeznaczona do badań mikrobiologicznych pojemnik powinien być sterylny – można zakupić w aptece.
2. Zaleca się pobrać pierwszy poranny mocz, po uprzedniej rannej toalecie – mocz pobieramy ze środkowego strumienia (tzn. odrobinę do toalety, a dopiero późnej do pojemnika).
3. U dzieci i noworodków stosuje się woreczki z hipoalergiczną taśmą klejącą. Okolice narządów płciowych i odbytu należy przemyć mydłem i wodą, a następnie umieścić woreczek - dociskając taśmą klejącą do krocza. Zawartość sprawdzać co 10 – 15 minut.
4. W możliwie najkrótszym czasie od momentu pobrania mocz dostarczamy do Laboratorium.

DZIECI - jak zminimalizować dyskomfort i strach przy pobieraniu próbek do badań laboratoryjnch?

Zdarza się, że także dzieci muszą mieć wykonane badania laboratoryjne. Wtedy będą potrzebowały dużego wsparcia. Troskliwy dorosły po zastosowaniu się do poniższych rad jest w stanie zminimalizować dyskomfort, ból czy strach u dziecka podczas pobierania krwi.

1. Przygotuj dziecko. Spokojnie wytłumacz, w jakim celu i w jaki sposób krew będzie pobierana. Daj dziecku czas na przyzwyczajenie się do sytuacji, zanim ktokolwiek go dotknie.
2. Dodaj odwagi – inscenizuj. W domu, w miejscu, gdzie dziecko czuje się bezpiecznie, wykorzystaj pluszaka jako pacjenta i pozwól by dziecko długopisem lub plastikową strzykawką robiło zastrzyki misiowi.
3. Pomóż dziecku umieścić badanie w perspektywie. Porównaj tę część badania, która wydaje się dziecko najbardziej niepokoić, do czynności, którą bardzo dobrze zna. Na przykład wytłumacz, że zajmie to chwilę nie dłuższą niż odśpiewanie "Wlazł kotek na płotek".
4. Zaplanuj nagrodę. Pogratuluj odwagi i dzielności, wyraź swój zachwyt i zabierz dziecko np. na lody.