Jubileusz0

105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Żarach obchodzi w tym roku wyjątkowy Jubileusz- 75 Rocznicę Powstania.  W piątek 25 października zorganizowano uroczyste Obchody Jubileuszowe. Święto rozpoczęła Msza Święta w Kościele  Parafii Wojskowej pw. Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego celebrowana przez bp. dr Pawła Sochę. Eucharystia przebiegała w towarzystwie asysty honorowej Żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

W Pałacu Książęcym w Żaganiu odbyła się uroczysta Akademia Jubileuszowa. Dyrektor Szpitala- lek. med. Sławomir Gaik rozpoczął swoje przemówienie od powitania Gości- Wicewojewody Lubuskiego- Wojciecha Perczaka, Zastępcy Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON- płk. Sławomira Chmiel, Dyrektora LOW NFZ- Piotra Brombera, przedstawicieli władz samorządowych, dowódców jednostek wojskowych, byłego komendanta Szpitala- Stanisława Wróblewskiego i wielu innych. Nie zabrakło wspomnień oraz wzruszeń.  „Jesteśmy najstarszym Szpitalem Ziemi Lubuskiej z bogatą przeszłością historyczną sięgającą 1944 roku, kiedy to 8 Ruchomy Szpital Chirurgiczny podążał wraz z II Armią Wojska Polskiego w kierunku Berlina i dotarł do Miasta Żary. Szpital przez 75 lat funkcjonowania miewał swoje lepsze i gorsze chwile, gdy kierownictwo musiało walczyć o przetrwanie placówki. Na chwilę teraźniejszą posiada stabilną pozycje i stale rozwija się dla Pacjentów. Wyszkolono w nim kilkuset lekarzy specjalistów i kilkudziesięciu doktorów nauk medycznych, którzy zasilają obecnie Szpitale w całym kraju. Aktualnie zatrudniamy ponad 800 osób. Jubileusz stanowi doskonałą okazję, aby podziękować  tym wszystkim ludziom za codzienną pracę wypełnioną zaangażowaniem, poświęceniem i pasją pomimo trudu i ogromu wyzwań w codziennych obowiązkach. W przyszłym roku planujemy otworzyć nowo wybudowany, nowoczesny Oddział Chirurgii Ogólnej  z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej i Urologii wraz z Centralnym Blokiem Operacyjnym. Znajdzie tam także miejsce Oddział Intensywnej Opieki Medycznej.”- mówi Dyrektor Szpitala lek. med. Sławomir Gaik wskazując perspektywy na przyszłość placówki.

Od wielu lat związany ze 105. Kresowym Szpitalem Wojskowym w Żarach jest dr. n. med. Marek Femlak, zastępca Dyrektora ds. medycznych- „Chciałbym serdecznie podziękować Dyrektorowi Szpitala, z którym mam przyjemność od 12 lat pracować i wiele się od niego nauczyć, otrzymałem szansę obserwowania jak odważnie podejmować trafne decyzje. Wyrazy uznania należą się też moim koleżankom i kolegom pracującym w Szpitalu, szczególnie personelowi medycznemu, na którym nigdy się nie zawiodłem.”

Podczas uroczystości wyemitowano film obrazujący sposób funkcjonowania placówki i wskazujący obszary rozwoju Szpitala. Obchody Jubileuszowe obfitowały również w liczne podziękowania. Szczególne gratulacje ze strony Dyrekcji  Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON za wieloletnią współpracę i wkład w rozwój 105. Kresowego Szpitala Wojskowego odebrali dr n. med. Henryk Śmiłowski i mgr Małgorzata Harbin. Medalami pamiątkowymi wyróżniono 24 pracowników Szpitala, którzy swoje zadania realizują z zaangażowaniem i profesjonalizmem dając przy tym wzór do naśladowania dla innych. Za długoletnią i wzorową pracę wyróżnieni zostali: Pawlisz Renata, Surgucka Małgorzata, Kamińska-Hosaniak Wioletta, Zdunek Małgorzata, Anklewicz Beata, Zakrzewska Małgorzata, Janik Anna, Orłowska Małgorzata, Tronów Stanisław, Kowalski Ryszard, Marszewski Zbigniew, Tomków Mieczysław, Budzanowski Leszek, Puszkarz Dorota, Maciejewska Mariola, Drozdowska Alina, Niewęgłowska Maria, Wilgosz Stefan, Maciejewski Andrzej, Rola Wiesław, Tomków Elżbieta, Świetlak Robert, Bartoszek Marek i Bułat Artur.

Goście i pracownicy mieli okazję wysłuchać wykładu pt. „Chrześcijańskie, żydowskie i islamskie recepcje przysięgi Hipokratesa” publicysty, autora kilkunastu książek dr Tomasza Terlikowskiego i wykładu dr n. med. Krzysztofa Kopocińskiego pt. „Exegi monumentum aere perennius- w hołdzie lekarzom 105. Kresowego Szpitala Wojskowego”. Obchody zostały zwieńczone zapierającym dech w piersiach występem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu. W trakcie trwania uroczystości Goście mieli także okazję obejrzeć wystawę fotograficzną pt. „Jeden- Zero-Pięć” autorstwa Jarosława Wnęty. Przed Pałacem Książęcym w Żaganiu odbył się równocześnie pokaz sprzętu wojskowego zorganizowany przez Żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz Jubileuszowe Honorowe Oddanie Krwi.

Wydarzenie na tak dużą skalę nie mogłoby się udać gdyby nie ciężka praca i  zaangażowanie wielu ludzi. Szczególne podziękowania należą się Komitetowi Organizacyjnemu. We współpracy z Dyrekcją Szpitala udało Nam się stworzyć wspaniałą uroczystość z udziałem znakomitych Gości. Zadbaliśmy o to, aby uczestnicy Obchodów opuścili Pałac w towarzystwie pozytywnych emocji i przyjemnych wrażeń. Zaczynamy już snuć plany dotyczące organizacji kolejnego Jubileuszu Szpitala.  Dziękujemy za hojność instytucjom oraz firmom, które pomogły w organizacji wydarzenia, takim jak Wojskowa Izba Lekarska, Impel Facility Services, Supra Brokers S.A, POLI-ECO Tworzywa Sztuczne,  Ptyś Piekarnia i Ciastkarnia, Ślawski Piekarnia Cukiernia, Gospodarstwo Agroturystyczne Czajkowscy, Masarnia  Motyka, Firma Produkcyjna Bartex, A.Z Iwaniccy Meble Tapicerowane, Urząd Miasta w Żarach, Starostwo Powiatowe w Żarach, Starostwo Powiatowe w Żaganiu.

Tekst: mgr Deniz Mrozik/ Rzecznik Prasowy

Zdjęcia: Properspektywa, mgr Marek Frank, Starostwo Powiatowe w Żarach