IMG 20210512 141123f

Pielęgniarki to fundament każdego szpitala. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki to doskonała okazja, aby podziękować za codzienny trud, wytrwałość i opiekę nad ciężko chorymi pacjentami.

W szpitalach polowych to właśnie pielęgniarki wojskowe opatrywały rany, pielęgnowały i troszczyły się o rannych żołnierzy. I tak jest również współcześnie. Szpital bez pielęgniarki nie mógłby funkcjonować. Są wykwalifikowane, profesjonalnie i niezastąpione w swoim zawodzie. Towarzyszą nam od narodzin, aż po kres naszego życia.

W imieniu Komendanta szpitala życzenia pełne ciepła i serdeczności, a także uznania za poświęcenie w tej niełatwej profesji złożył Zastępca Komendanta ds. lecznictwa ppłk rez. dr n.med. Marek Femlak. Zaś Komendant Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu płk Dariusz Ściana, podziękował za wszelką pomoc i wsparcie na jakie jego żołnierze mogą zawsze liczyć ze strony pielęgniarek i całego personelu 105.Kresowego Szpitala Wojskowego.

- Nie mogę wyobrazić sobie oddziału bez pielęgniarki. To Panie wspieracie nas w tej pracy, jesteście zawsze obok, zawsze można na Was polegać - mówi ppłk rez. dr n.med. Marek Femlak, Zastępca Komendanta 105.KSzWzP, i dodaje: - To bardzo ciężka, stresująca i odpowiedzialna praca. To właśnie pielęgniarki są przy pacjencie, w tej chwili wyjątkowej, pandemii. Muszą zastąpić niejednokrotnie rodzinę, ten kontakt, tą bliskość, wysłuchać i porozmawiać. I za to wszystko, za ich poświęcenie, chciałbym serdecznie z całego serca podziękować.

Nasze pielęgniarki to kadra niezmiernie doświadczona z wieloletnim, często 30, 40 -letnim stażem pracy, które musiały dostosowywać się do zmian, które na przestrzeni lat zachodziły w systemie ochrony zdrowia. Podnoszenie kwalifikacji, uzyskanie specjalizacji, liczne kursy i szkolenia, to wszystko okupione jest ciężką pracą. Teraz zaś, w dobie pandemii koronawirusa, to właśnie One pod białymi kombinezonami, codziennie narażają swoje życie i zdrowie, aby nieść pomoc ciężko chorym pacjentom.

Irena Zygmanowska, pielęgniarka oddziału covidowego w filii szpitala w Żaganiu: Są trudne i ciężkie czasy, długo pracujemy w szpitalu covidowym. Podziwiam moje pielęgniarki i siebie też, że pomimo tej ciężkiej pracy, nie ginie nam uśmiech z twarzy w stosunku do pacjenta i w stosunku do siebie.

Życzylibyśmy sobie, aby coraz więcej młodych osób chętniej przystępowało do pobierania nauki tego zawodu. Teraz jest na to doskonały moment, ponieważ w tej profesji pracują jeszcze pielęgniarki najbardziej doświadczone i chętne do przekazywania wiedzy i umiejętności młodszemu pokoleniu, a nie ma chyba bardziej wartościowego systemu nauczania jak właśnie w relacji uczeń – mistrz.

- Marzę, aby zobaczyć u nas w szpitalu młode pielęgniarki i młodych pielęgniarzy. Jest to piękny zawód, piękna misja, gdzie towarzyszymy ludziom,noworodkom od początku do samego końca. Szczególnie jeśli się widzi uśmiech pacjenta, tą radość w oczach, coś pięknego - mówi Małgorzata Piróg,pielęgniarka koordynująca pracę POZ.

W tym szczególnym dniu słowa wsparcia i uznania dla pracy pielęgniarek napływały do nas z różnych stron, za co serdecznie wszystkim Państwu dziękujemy. Jednocześnie za miłe upominki i wyróżnienia dla naszej kadry podziękowania kierujemy m.in. do Burmistrz Miasta Żary, Zarządu Powiatu Żagańskiego oraz Powiatu Żarskiego, a także do Telewizji Regionalnej.

105. Kresowego Szpitala Wojskowego

fot. J.Wróbel - Gądek /RP, Nadia Krokhmal /O.Chirurgii Ogólnej

Szpital w mediach:

Pielęgniarki ze 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach obchodziły swoje święto | Żary Nasze Miasto

Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki (zachod.pl)

O niełatwym zawodzie pielęgniarki w dniu jej święta (zachod.pl)

Życzenia dla pielęgniarek. Gorzowianie dziękują im za opiekę (tvp.pl)

DZIEŃ PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH - Telewizja Regionalna (telewizjazary.pl)

IMG 20210511 124921xf  IMG 20210511 124940 xf

IMG 20210512 104120xf